готуємо вдома
Ваш помічник

Алергія

Анемія

Артеріальна гіпертензія

Безсоння і растройство сну

Хвороби вен і артеріальних судин

Хвороби очей

Хвороби шлунково-кишкового тракту

Хвороби зубів

Хвороби легенів, бронхів і плеври

Хвороби ніг і стоп

Хвороби серця

Хвороби вуха, горла, носа

Хвороби щитовидної залози

Біль у спині

Бронхіальна астма

ВІЛ \ СНІД

Відновлювальна медицина

Генітальний герпес

Головний біль і мігрень

Печія

Захворювання, що передаються статевим шляхом

Лейкемії

Харчові розлади

Застуда

Псоріаз

Цукровий діабет

Синдром роздратованого кишечника

Екзема

 

 

Готуємо зимові запаси

Страви з копченої та соленої риби

Японська кухня

 

Свіжа зелень

Як користуватися спеціями

Чи любите ви часник

Захістить себе від радіонуклідів

Продукти, що викликають головний біль

Помилкові судження про харчування

Розсіл не тільки для похмілля

Халва домашня

Ризотто - італійська кухня

Чізкейк - англійська кухня

Корейськи салати - основні правила

Крабові паличкі - тільки користь

Що приготувати з хурми

Голубці - найкращі рецепти

Мус - правила приготування

Як приготувати сир

Готуємо майонез

Чи потрібна сіль

Зуби мудрості

Fruid

«Зубами мудрості» називають третій і останній комплект корінних зубів (молярів), які у більшості людей з'являються до кінця підліткового віку або незабаром після 20 років. Якщо такий зуб здоровий і правильно розташований, він може стати «цінним доповненням» зубного ряду; найчастіше, проте, ці зуби займають неправильне положення і мають потребу у видаленні.

Зуби мудрості можуть стати джерелом проблем, якщо вони знаходяться в неправильному положенні - вони можуть рости горизонтально, похило в сторону другого моляра або від них, або похило у бік щоки або язика. Неправильне розташування зуба мудрості може призводити до скупченості або пошкодження сусідніх зубів, пошкодження щелепної кістки або нервів. Зуб мудрості, зростаючий в напрямку другого моляра, робить його більш уразливим до карієсу через що накопичується між ними зубного нальоту і залишків їжі. Крім того, зуб мудрості може цілком залишатися в товщі м'яких тканин і / або щелепної кістки, або ж лише частково прорізуватися крізь ясна. Зуби, які залишаються частково або повністю зануреними в м'яку тканину і / або щелепних кісток, називають «ретінірованнимі». Не повністю прорізалися зуби мудрості стають своєрідним «каналом» для проникнення бактерій в околозубних тканин, що призводить до розвитку інфекційного процесу, симптомами якого є біль, набряклість, тугоподвижность щелеп і загальне нездужання. Крім того, такі зуби створюють сприятливі умови для розвитку карієсу і захворювань ясен, так як їх віддаленість і незручне становище ускладнюють їх очищення за допомогою зубної щітки і флосса.

Чи є у мене зуби мудрості?

Зуби мудрості можуть бути джерелом проблем, якщо вони знаходяться в неправильному положенні - вони можуть рости горизонтально, похило в сторону другого моляра або від них, або похило у бік щоки або язика. Запитайте у лікаря, як розташовані у вас зуби мудрості. Час від часу лікар може направляти вас на рентгенівський знімок, на підставі якого він буде робити висновок про наявність зубів мудрості і характері їх розташування. Лікар може також направити вас на консультацію до хірурга-стоматолога.

Стоматолог-терапевт або хірург можуть рекомендувати видалити зуб мудрості перш, ніж він викличе якісь проблеми. Це дозволяє уникнути ситуації, коли кілька років потому виникає нагальна необхідність у видаленні цього зуба, яке в цьому випадку може бути більш болючим або супроводжуватися ускладненнями. Видалення легше переноситься в молодому віці, коли коріння зубів мудрості ще не повністю сформовані, а навколишня кісткова тканина менш щільна. У літніх людей процес загоєння і відновлення після хірургічного втручання може затягуватися.

Як видаляють зуб мудрості?

Зуб мудрості може повністю залишатися в товщі м'яких тканин і / або щелепної кістки, або ж лише частково прорізуватися крізь ясна. Чи буде видалення ретінірованних зубів щодо легким завданням, залежить від їх положення. Грунтуючись на даних попереднього огляду, лікар скаже вам, чого слід очікувати в вашому випадку. Повністю прорізати зуб мудрості можна видалити так само просто, як і будь-який інший. Якщо ж він знаходиться під яснами і покритий кістковою тканиною, то для його видалення лікар зробить надріз в області ясен і видалить частину кісткової тканини, що знаходиться над цим зубом. У таких випадках зуб часто видаляють невеликими частинами. Це робиться для того, щоб видалити якомога меншу кількість кісткової тканини

Як відбувається видалення?

Перед видаленням зуб і навколишні його тканини знеболюють за допомогою місцевого анестетика (робиться такий же укол із застосуванням того ж препарату, що і при пломбуванні каріозної порожнини). На додаток до місцевої анестезії лікар або пацієнт можуть вважати за необхідне прийом заспокійливих засобів для зменшення страху перед процедурою. В якості заспокійливих засобів можуть бути використані закис азоту (відома також під назвою «звеселяючий газ»), а також заспокійливі препарати для перорального прийому (наприклад, валіум) або для внутрішньовенного введення. Після застосування закису азоту ви зможете самостійно доїхати додому на автомобілі. При використанні пероральних або внутрішньовенних заспокійливих засобів вам буде потрібно супроводжуючий, який зможе відвезти вас додому після видалення зуба.

Як проходить загоєння?

Як швидко буде протікати загоєння, залежить від того, наскільки складним було видалення зуба (ситуація може варіювати від відносно простого видалення повністю прорізають зуба до витягу по частинах ретінірованного зуба з щелепної кістки). Як правило, після видалення можна очікувати наступного:

Перші 24 години


Кровотеча може тривати протягом декількох годин після видалення. Для зупинки кровотечі прикрийте лунку віддаленого зуба тампоном з чистої вологої марлі і щільно прикусіть його. Не послабляйте натиск протягом 45 хвилин. Марлевий тампон можна з успіхом замінити вологим пакетиком з чаєм. Дубильна кислота, що міститься в чаї, сприяє утворенню кров'яних згустків, що виконують приблизно ту ж функцію, що і корочка на рані. Якщо після цього має місце невелика кровотеча, повторіть вищеописану процедуру; при триваючому сильній кровотечі слід звернутися за допомогою до стоматолога або хірурга-стоматолога. Протягом першої доби після видалення постарайтеся не полоскати рот і не спльовувати. Уникайте «всмоктуючих» рухів (не втягуйте напої через соломинку і не паліть) і вживання гарячих рідин (наприклад, кави або супів). Це може призвести до зміщення згустку крові й утворенню «сухий лунки»

Набряклість обличчя зазвичай має місце на стороні видаленого зуба. Для зменшення набряклості прикладайте до цього місця шматок льоду, загорнутий у тканину, з періодичністю «10 хвилин охолодження - 20 хвилин перерва». Повторюйте процедуру по мірі необхідності протягом всіх перших діб.
Помірну біль можна знімати препаратами ацетамінофену (Тайленол) або ібупрофену (адвіл, Мотрин). При необхідності стоматолог-терапевт або хірург може призначити більш сильнодіючий знеболюючий препарат, наприклад наркотичний анальгетик.
Прийом антибіотиків, які можуть бути призначені ще до видалення зуба (для придушення активного інфекційного процесу в області видаленого зуба) слід продовжувати протягом всього рекомендованого терміну.
При прийомі їжі намагайтеся жувати на стороні, протилежної тій, де був видалений зуб. Уникайте вживання гарячих рідин та алкогольних напоїв протягом мінімум 24 годин. У першу добу після ускладненого видалення зуба вживайте протерту або рідку їжу.
Продовжуйте чистити зуби, проте в першу добу намагайтеся не торкатися щіткою до зубів, розташованим у безпосередній близькості від місця видалення. На другий день почніть обережно чистити всі зуби. Не користуйтеся наявними у продажу ополіскувачами для рота, так як вони можуть надавати дратівливу дію на ранку в області видаленого зуба.

Через 24 години


Набряклість обличчя: від прикладання льоду (триваючого протягом першої доби) перейдіть до впливу теплом. Прикладайте до місця набряклості тепле вологе рушник з періодичністю «20 хвилин зігрівання - 20 хвилин перерва». Повторюйте процедуру по мірі необхідності.
Полощіть рот теплою посоленной водою (1/2 чайної ложки солі на чашку теплої води) після прийому їжі і перед сном. Не користуйтеся наявними у продажу ополіскувачами для рота.
При наявності швів лікар зніме їх приблизно через тиждень (якщо при накладанні швів не використовувався саморозсмотуваний шовний матеріал). Якщо вам потрібна накладення швів, дізнайтеся у лікаря, який тип шовного матеріалу був використаний.
Звертайте увагу на можливі симптоми освіти «сухий лунки» (див. нижче). Це ускладнення потребує лікування у стоматолога.
Повне загоєння лунки відбудеться не раніше, ніж через кілька тижнів і навіть місяців після видалення. Проте зазвичай вже через 1-2 тижні ранка гоїться настільки, що ви перестанете відчувати дискомфорт в місці видалення зуба. Лікар пояснить вам, чого слід очікувати в вашому конкретному випадку.

Можливі ускладнення

Двома основними ускладненнями після видалення зуба є:
«Суха лунка». «Суха лунка» - це поширене ускладнення, яке розвивається в тих випадках, коли в лунці видаленого зуба не сформувався згусток крові (або при вимиванні утворився згустку). У відсутність кров'яного згустку процес загоєння затягується. Зазвичай у таких випадках через 3-4 дні після видалення виникають ознаки «сухий лунки»: біль (від легкої «ниючий» до помірної і сильної) і неприємний запах в порожнині рота. Для лікування цього стану лікар (стоматолог загального профілю або хірург-стоматолог) помістить в лунку видаленого зуба марлеву турунду з ліками. Турунди слід змінювати кожні 24 години до повного зникнення симптомів.
Парестезія. Це ускладнення зустрічається значно рідше. Зуби мудрості, занурені в щелепних кісток, найчастіше розташовані дуже близько до щелепним нервах. У процесі видалення зуба ці нерви можуть бути пошкоджені. В результаті виникає оніміння (парестезія) язика, губи або підборіддя, яке зберігається протягом декількох днів, тижнів або місяців або навіть стає постійним.

 

Сухість у роті

Молочниця порожнини рота

Зуби мудрості

Скреготіння зубами (бруксізм)

Зубні коронки

Суха лунка: симптоми і лікування

Брекети і ретейнери

Непріємний запах з рота

Здоров'я порожнини рота: пірсинг язика

Здоров'я порожнини рота: Стоматит

Пломби

Зубні вініри

Підвищена чутливість зубів

Маловуглеводні дієти - причини запаху з рота

Потемніння зубної емалі

Перикороніт

Бондінг

Фторопрофілактика